Згідно дослідження, проведеного CBRE Ukraine, станом на 2024 рік рівень вакантності в бізнес-центрах Києва знизився на 2,7%, досягнувши 22%. Це є першим значним річним покращенням заповненості офісних площ з 2021 року. Основна частина вакантних приміщень зосереджена в нових або менш якісних об’єктах, переважно розташованих поза центральним діловим районом. Водночас, сегмент офісів класу В продемонстрував значне зниження вакантності до 22,1% завдяки релокації орендарів із непрофесійних приміщень.
Ринок оренди продовжує розвиватися за рахунок невеликих угод (200-500 кв. м), тоді як великі транзакції понад 4 000 кв. м залишаються рідкісними. Основними орендарями виступають компанії IT та телекомунікаційного сектору (25%), а також публічний сектор (15%).
У 2024 році в Києві введено в експлуатацію нові бізнес-центри, що збільшило загальну пропозицію на 34 000 кв. м, а загальний обсяг конкурентної офісної площі досяг 2,26 млн кв. м. Проте темпи введення нових площ значно сповільнилися через безпекові ризики, зростання вартості будівництва та обмежений доступ до фінансування.
Протягом 2024 року орендні ставки залишалися стабільними: ефективна прайм-ставка становила $19/кв. м/міс., орендні ставки для об’єктів класу A варіювалися в межах $16-22/кв. м/міс., а для класу B – $8-15/кв. м/міс. Загалом орендодавці демонструють більш реалістичний підхід до ціноутворення, що позитивно впливає на ринок.
Очікується, що у 2025 році позитивна динаміка орендної активності збережеться, особливо для високоякісних офісних площ з укриттями. Водночас, офіси, що не відповідають сучасним вимогам безпеки, можуть стикнутися з подальшими труднощами у заповнюваності.
Сподобалася стаття?
Поділись нею з іншими